Thank you, Fans, Sponsors, & Volunteers for our successful rodeo! Save these dates for 2018: July 3-7 2018!
Hours & Directions Sign In
Home > News > 2017 Results to date

2017 Competition summary

2017 St. Paul Rodeo

Competition Results


All-Around champion:

Rhen Richard, Roosevelt, Utah

Tie-down roping and team roping

Bareback Riding – 2017 Champion – Tim O’Connell, Zwingle, Iowa

1. Tim O’Connell, Zwingle, Iowa 89.5 points on Bridwell Pro Rodeo’s Sacred Nation; 2. Steven Peebles, Redmond, Ore. 87; 3. (tie) Richmond Champion, The Woodlands, Texas and Logan Corbett, Las Cruces, N.M. 85.5 each; 5. (tie) Clayton Biglow, Clements, Calif. and Austin Foss, Terrebonne, Ore. 84.5 each; 7. Tilden Hooper, Carthage, Texas 84; 8. Shane O’Connell, Rapid City, S.D. 83.5.

Steer Wrestling

1st go round

1. Tanner Milan, Cochrane, Alb. 4.0 seconds; 2. (tie) Sterling Lambert, Fallon, Nev. and John Green, La Grande, Ore. 4.2 each; 4. Will Lummus, West Point, Miss. 4.3; 5. (tie) Kyle Irwin, Robertsdale, Ala., Harley Cole, Calgary, Alb., and Cole Edge, Durant, Okla. 4.4 each; 8. Olin Hannum, Malad, Ida. 4.6.

2nd round

1. Matt Reeves, Cross Plains, Texas 3.9 seconds; 2. (tie) Gary Gilbert, St. Cloud, Fla. and Jason Thomas, Benton, Ark. 4.1 each; 4. (tie) Rhett Kennedy, Chowchilla, Calif., Kyle Irwin, Robertsdale, Ala., and Blake Knowles, Heppner, Ore. 4.2 each; 7. (tie) KC Jones, Decatur, Texas and Cody Cabral, Hilo, Hawaii 4.3 each.

Steer wrestling average – 2017 Champion – Kyle Irwin, Robertsdale, Ala.

1. Kyle Irwin, Robertsdale, Ala. 8.6 seconds on 2 head; 2. Matt Reeves, Cross Plaines, Texas 9.0; 3. Tanner Milan, Cochrane, Alb. 9.2; 4. Will Lummus, West Point, Miss. 9.4; 5. Olin Hannum, Malad, Ida. 9.8; 6. (tie) Blake Knowles, Heppner, Ore. and Sterling Lambert, Fallon, Nev. 9.9 each; 8. Trevor Knowles, Mt. Vernon, Ore. 10.0.

Bull riding - 2017 Champion – Brady Portenier, Caldwell, Idaho

1. Brady Portenier, Caldwell, Ida. 90 points on Corey and Lange Rodeo’s Moe Betta; 2. Sage Kimzey, Strong City, Okla. 88; 3. Adam Lucero, Tooele, Utah 87.5; 4. Brennon Eldred, Sulphur, La. 85; 5. Derek Kolbaba, Walla Walla, Wash. 80.5; 6. Garrett Tribble, Bristow, Okla. 80; 7. (tie) Brody Yeary, Brock, Texas and Douglas Duncan, Alvin, 79 each; 8. Cody Teel, Kountze, Texas 77.

Tie Down Roping

1st go round

1. Clint Nyegaard, Cuero, Texas 8.7 seconds; 2. Marty Yates, Stephenville, Texas 9.0; 3. (tie) Reese Riemer, Stinnett, Texas and Cooper Martin, Alma, Kan. 9.2 each; 5. Monty Lewis, Hereford, Texas 9.6; 6. Tyson Durfey, Weatherford, Texas 9.7; 7. Trevor Brazile, Decatur, Texas 9.8; 8. (tie) Ace Slone, Cuero, Texas and Rhen Richard, Roosevelt, Utah 10.0 each.

2nd go round

1. (tie) Riley Pruitt, Gering, Neb. and Blair Burk, Durant, Okla. 8.1 seconds each; 3. (tie) Caleb Smidt, Bellville, Texas and Cimarron Boardman, Stephenville, Texas 8.5 each; 5. Shane Hanchey, Sulphur, La. 8.9; 6. Cory Solomon, Prairie View, Texas 9.4; 8. 7.Kirk Robinson, Innisfail, Alb. 9.5; 8. (tie) Marcos Costa, Childress, Texas and Brad Goodrich, Hermiston, Ore. 9.6 each.

Average –- 2017 Tie Down Roping Champion – Clint Nyegaard, Cuero, Texas

1. Clint Nyegaard, Cuero, Texas 19.7 on 2 head; 2. Tyson Durfey, Weatherford, Texas 20.1; 3. Marcos Costa, Childress, Texas 21.1; 4. Kirk Robinson, Innisfail, 21.7; 5. Cory Solomon, Prairie View, Texas 21.8; 6. Cooper Martin, Alma, Kan. 22.5; 7. (tie) Russell Cardoza, Terrebonne, Ore. and Clint Robinson, Spanish Fork, Utah 22.7 each.

Saddle bronc riding – 2017 Champion –Shade Etbauer, Goodwell, Okla.

1. Shade Etbauer, Goodwell, Okla. 83 points on Bridwell Pro Rodeo’s Goliath; 2. (tie) Joe Harper, Paradise Valley, Nev. and Ryder Wright, Milford, Utah 82.5 each; 4. (tie) Samuel Kelts, Millarville, Alb., Cort Scheer, Elsmere, Neb. and Audy Reed, Spearman, Texas 81.5 each; 7. (tie) Layton Green, Meeting Creek, Alb. and Jesse Bail, Camp Crook, S.D. 80 each; 8. (tie) Jake Wright, Milford, Utah and Hardy Braden, Welch, Okla. 78.5 each.

Team Roping

1st go round

1. Charly Crawford, Prineville, Ore./Joseph Harrison, Overbrook, Okla. 4.1 seconds; 2. Hayes Smith, Central Point, Ore./Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz. 4.3; 3. Ryan Reed, Farmington, Calif./Cody Pearson, Tucson, Ari. 5.1; 4. (tie) Aaron Tsinigine, Tuba City, Ariz./Ryan Motes, Weatherford, Texas and Brandon Beers, Powell Butte, Ore./Jim Ross Cooper, Stephenville, Texas 5.3 each; 6. Ryan Opie, Crane, Ore./Dayton Stafford Prineville, Ore. 5.4; 7. (tie) Levi Simpson, Ponoka, Alb./Jeremy Buhler, Arrowwood, Alb. and Derrick Begay, Seba Dalkai, Ariz./Clay O’Brien Cooper, Gardnerville, Nev. 5.5 each.

2nd go round

1. Rhen Richard, Roosevelt, Utah/Rich Skelton, Llano, Texas 4.2 seconds; 2. (tie) Clay Ullery, Two Hills,/Riley Wilson, Cardson, Alb. and Kaleb Driggers, Albany, Ga./Junior Nogueira, Presidente Pruta, Brazile 4.6 each; 4. Tom Richards, Humboldt, Ariz./Tyler McKnight, Wells, Texas 4.7; 5. Kelsey Parchman, Cumberland City, Tenn./Chase Tryan, Helena, Mont. 4.8; 6. (tie) Jake Barnes, Scottsdale, Ariz./Tyler Worley, Bluffdale, Texas, Garrett Rogers, Baker City, Ore./Jake Minor, Ellensburg, Wash. and Cory Kidd V, Statesville, N.C./Cole Davison, Stephenville, Texas 4.9 each.

Average –2017 Team Roping Champions – Charly Crawford, Prineville, Ore. and Joseph Harrison, Overbrook, Okla.

1. Charly Crawford, Prineville, Ore./Joseph Harrison, Overbrook, Okla. 9.8 seconds on 2; 2. Aaron Tsinigine, Tuba City, Ariz./Ryan Motes, Weatherford, Texas 10.4; 3. Jeff Flenniken, Caldwell, Ida./Taylor Duby, Homedale, Ida. 11.1; 4. Ryan Opie, Crane, /Dayton Stafford, Prineville, Ore. 11.6; 5. (tie) Levi Simpson, Ponoka, Alb./Jeremy Buhler, Arrowwood, Alb. and Jake Cooper, Monument, N.M./Dakota Kirchenschlager, Morgan Mill, Texas, 11.8 each; 7. Clay Smith, Broken Bow, Okla./Paul Eaves, Lonedell, Mo. 12.3; 8. Ryan Reed, Farmington, Calif./Cody Pearson, Tucson, Ariz. 12.9.

Barrel racing – 2017 Champion – Nellie Miller, Cottonwood, Calif.

1. Nellie Miller, Cottonwood, Calif. 17.43 seconds; 2. Morgan Breaux, Tomball, Texas 17.59; 3. Amberleigh Moore, Keizer, Ore. 17.65; 4. Megan McLeod-Sprague, Marsing, Ida. 17.75; 5. Jackie Ganter, Abilene, Texas 17.80; 6. (tie) Brenda Mays, Terrebonne, Ore. and Callahan Crossley, Hermiston, Ore. 17.86 each; 8. Jane Melby, Burneyville, Okla. 17.88; 9. Shea Durfey, Weatherford, Texas 17.91; 10. (tie) Amy Coelho, Echo, Ore. and Samantha Boone, Cheney, Wash. 17.95; 12. Sidney Forrest, Lipan, Texas 17.97.

** All results are unofficial. For more information, visit www.prorodeo.com.

- ### -

of


of

Half way: Three more performances to go


St. Paul Rodeo
St. Paul, OR - June 30-July 4

Remaining performances:
Monday July 3rd at 7:30 pm
Tuesday July 4 at 1:30 pm and 7:30 pm


Bareback riding
leaders: 1. Tilden Hooper, 84 points on Bridwell Pro Rodeos' Mary; 2. Kaycee Feild, 83; 3. J.R. Vezain, 82; 4. Justin Miller, 80.5; 5. (tie) Casey Breuer and Wyatt Maines, 78 each.

Steer wrestling:
First round leaders: 1. Tanner Milan, 4.0 seconds; 2. John Green, 4.2; 3. (tie) Kyle Irwin, Boss Cole and Cole Edge, 4.4 each; 6. Justin Shaffer, 4.8.
Second round leaders: 1. (tie) Gary Gilbert and Jason Thomas, 4.1 seconds each; 3. (tie) Kyle Irwin, Rhett Kennedy and Blake Knowles, 4.2 each; 6. (tie) Andy Weldon and Brandon Mackenzie, 4.6 each.
Average leaders: 1. Kyle Irwin, 8.6 seconds on two head; 2. Tanner Milan, 9.2; 3. Blake Knowles, 9.9; 4. Trevor Knowles, 10.0; 5. Jason Thomas, 10.1; 6. Ringo Robinson, 11.2.

Team roping:
First round leaders: 1. Ryan Opie/Dayton Stafford, 5.4 seconds; 2. (tie) Derrick Begay/Clay O'Brien Cooper and Levi Simpson/Jeremy Buhler, 5.5 each; 4. Trevor Brazile/Patrick Smith, 5.8; 5. Jack Fischer/Ryan Stewart, 5.9; 6. (tie) Dale Benevides/Buck McCay and Jeff Flenniken/Taylor Duby, 6.1 each.
Second round leaders: 1. Rhen Richard/Rich Skelton, 4.2 seconds; 2. (tie) Clay Ullery/Riley Wilson and Kaleb Driggers/Junior Nogueira, 4.6 each; 4. Kelsey Parchman/Chase Tryan, 4.8; 5. (tie) Cory Kidd V/Cole Davison and Jake Barnes/Tyler Worley, 4.9 each.
Average leaders: 1. Jeff Flenniken/Taylor Duby, 11.1 seconds on two head; 2. Ryan Opie/Dayton Stafford, 11.6; 3. (tie) Levi Simpson/Jeremy Buhler and Jake Cooper/Dakota Kirchenschlager, 11.8 each; 5. Shay Carroll/Nano Garza, 14.2; 6. Jake Barnes/Tyler Worley, 15.9.

Saddle bronc riding
leaders: 1. Joe Harper, 82.5 points on Bridwell Pro Rodeos' No. 223; 2. (tie) Samuel Kelts, Audy Reed and Cort Scheer, 81.5 each; 5. Jesse Bail, 80; 6. (tie) Jake Wright and Hardy Braden, 78.5 each.

Tie-down roping:
First round leaders: 1. Clint Nyegaard, 8.7 seconds; 2. Marty Yates, 9.0; 3. (tie) Reese Riemer and Cooper Martin, 9.2 each; 5. Tyson Durfey, 9.7; 6. Trevor Brazile, 9.8.
Second round leaders: 1. Blair Burk, 8.1 seconds; 2. (tie) Caleb Smidt and Cimarron Boardman, 8.5 each; 4. Shane Hanchey, 8.9; 5. Cory Solomon, 9.4; 6. Kirk Robinson, 9.5.
Average leaders: 1. Clint Nyegaard, 19.7 seconds on two head; 2. Tyson Durfey, 20.1; 3. Kirk Robinson, 21.7; 4. Cory Solomon, 21.8; 5. Cooper Martin, 22.5; 6. Russell Cardoza, 22.7.

Barrel racing
leaders: 1. Morgan Breaux, 17.59 seconds; 2. Amberleigh Moore, 17.65; 3. Jackie Ganter, 17.80; 4. Jane Melby, 17.88; 5. Shea Durfey, 17.91; 6. Samantha Boone, 17.95.

Bull riding
leaders: 1. Adam Lucero, 87.5 points on Corey & Lange Rodeo's Short Bus; 2. Brennon Eldred, 85; 3. (tie) Brody Yeary and Douglas Duncan, 79 each; no other qualified rides.

Total payoff:
$347,147. Stock contractor: Bridwell Pro Rodeos. Sub-contractors: Korkow Rodeos, Corey & Lange Rodeo, Big Stone, Moreno & Growney Rodeo and Big Stone Rodeo.



of
Back to
Top
< Back
X