Facebook Twitter Instagram
Hours & Directions

Sign up for email updates from St. Paul Rodeo Association

Home > News > 2022 Champs

2022 Champs




Results - 2022 St. Paul Rodeo, June 30-July 4


All-around champion: Connor Murnion, Jordan, Montana

Bareback riding champion: Kaycee Feild, Genola, Utah

1. Kaycee Feild, Genola, Utah 89.5 points on Four Star Rodeo’s Big Star; 2. Cole Reiner, Weatherford, Texas 86; 3. (tie) R.C. Landingham, Hat Creek, Calif. and Tim O’Connell, Zwingle, Iowa 85.5 each; 5. Austin Foss, Terrebonne, Ore. 85; 6. (tie) Clayton Biglow, Clements, Calif. and Jacob Lees, Caldwell, Idaho 83 each; 8. Bill Tutor, Huntsville, Texas 82.5.

Steer wrestling champion: Blake Knowles, Heppner, Ore.

1st round

1. (tie) Jace Melvin, Bluff Dale, Texas and Dalton Massey, Hermiston, Ore. 3.9 seconds each; 3. Tristan Martin, Sulphur, La. 4.0; 4. Cody Devers, Balko, Okla. 4.2; 5. (tie) Tucker Allen, Oak View, Calif., Dakota Eldridge, Reedley, Calif. and Stetson Jorgensen, Blackfoot, Idaho 4.3 each; 8. Blake Knowles, Heppner, Ore. 4.4.

2nd round

1. Timmy Sparing, Helena, Mont. 3.6 seconds; 2. (tie) Joe Nelson, Watford City, N.D., Blake Knowles, Heppner, Ore., Ryan Nettle, Goldthwaite, Texas and Tanner Milan, Cochrane, Alb. 3.8 each; 6. Will Lummus, Byhalia, Miss. 3.9; 7. (tie) Gus Franzen, Kearney, Neb. and Hunter Cure, Holliday, Texas 4.0 each.

Average on two head

1. Blake Knowles, Heppner, Ore. 8.2 seconds on two head; 2. Dakota Eldridge, Reedley, Calif. 8.4; 3. (tie) Stetson Jorgensen, Blackfoot, Idaho and Gus Franzen, Kearney, Neb. 8.5 each; 5. (tie) Tanner Milan, Cochrane, Alb., Timmy Sparing, Helena, Mont. and Kyle Irwin, Robertsdale, Ala. 8.7 each; 8. Tristan Martin, Sulphur, La. 8.8.

Bull riding champion:

1. Hayes Weight, Goshen, Utah 91 points on Big Stone’s Mr. Clean; 2. Trey Kimzey, Strong City, Okla. 90.5; 3. Lukasey Morris, Union City, Okla. 88.5; 4. Justin Houston, Sandy, Ore. 87.5; 5. Connor Murnion, Jordan, Mont. 87; 6. Ouncie Mitchell, Houston, Texas 86.5; 7. Trey Holston, Ft. Scott, Kan. 85; 8. Riker Carter, Stone, Idaho 84.

Tie-down roping champion: Caleb Smidt, Bellville, Texas

1st round

1. Cory Solomon, Prairie View, Texas 7.8 seconds; 2. (tie) King Pickett, Stephenville, Texas and Caleb Smidt, Bellville, Texas 8.0 each; 4. Shane Hanchey, Carmine, Texas 8.4; 5. (tie) Ty Harris, San Angelo, Texas and Reese Riemer, Stinnett, Texas 8.5 each; 7. Kase Bacque, Huntsville, Texas 8.9; 8. (tie) Riley Pruitt, Gering, Neb., Haven Meged, Miles City, Mont., Kincade Henry, Mt Pleasant, Texas and Bo Pickett, Caldwell, Idaho 9.0 each.

2nd round

1. (tie) Haven Meged, Miles City, Mont. and Cooper Martin, Alma, Kan. 7.7 each; 3. Westyn Hughes, Caldwell, Texas 7.8; 4. (tie) Chase Joyce, Drewsey, Ore. and Michael Otero, Millsap, Texas 7.9 each; 6. (tie) Kincade Henry, Mt. Pleasant, Texas, Luke Potter, Maple City, Kan., and Lane Livingston, Seymour, Texas 8.2 each.

Average on two head

1. Caleb Smidt, Bellville, Texas 16.3 seconds on 2 head; 2. Haven Meged, Miles City, Mont. 16.7; 3. Kincade Henry, Mt. Pleasant, Texas 17.2; 4. (tie) Taylor Santos, Creston, Calif., and Shane Hanchey, Carmine, Texas 17.4 each; 6. Kase Bacque, Huntsville, Texas 17.6; 7. Reese Riemer, Stinnett, Texas 17.8; 8. Justin Smith, Leesville, La. 17.9.

Saddle bronc riding champion: Sage Newman, Melstone, Mont.

1. Sage Newman, Melstone, Mont. 89 points on Sankey Rodeo’s Pendleton Roundup’s Marquee; 2. Kade Bruno, Challis, Idaho 87; 3. (tie) Damian Brennan, Inune, Queensland, Aus. and Kole Ashbacher, Arrowwood, Alb. 85.5 each; 5. Jake Clark, Crane, Ore. 84; 6. Blaise Freeman, Snyder, Texas 83; 7. Zeke Thurston, Big Valley, Alb. 82; 8. (tie) Jacobs Crawley, Stephenville, Texas and Dawson DAhm, Tomahawk, Alb. 81 each.

Team roping Champions: Kaleb Driggers, Stephenville, Texas/Junior Nogueira, Lipan, Texas

1st round

1. Cody Snow, Stephenville, Texas/Wesley Thorp, Stephenville, Texas 4.5 seconds; 2. Kaleb Driggers, Stephenville, Texas/Junior Nogueira, Lipan, Texas 4.6; 3. Brenten Hall, Helena, Mont./Chase Tryan, Helena, Mont. 5.1; 4. Dalton Turner, Sidney, Ark./Blaine Turner, Batesville, Ark. 5.2; 5. (tie) Jr. Dees, Aurora, S.D./Levi Lord, Sturgis, S.D. and Clay Tryan, Lipan, Texas/Jade Corkill, Fallon, Nev. 5.3 each; 7. Joshua Torres, Stephenville, Texas/Jonathan Torres, Stephenville, Texas 5.4; 8. Reno Stoebner, Stephenville, Texas/Russell Cardoza, Terrebonne, Ore. 5.6.

2nd round

1. Coleman Proctor, Pryor, Okla./Logan Medlin, Tatum, N.M. 4.6 seconds; 2. Dustin Egusquiza, Mineral Wells, Texas/Travis Graves, Jay, Okla. 4.9; 3. Levi Simpson, Ponoka, Alb./Ryan Motes, Weatherford, Texas 5.4; 4. (tie) Kaleb Driggers, Stephenville, Texas/Junior Nogueira, Lipan, Texas and Rhen Richard, Roosevelt, Utah/Jeremy Buhler, Arrowwood, Alb. 5.5 each; 6. (tie) Cory Kidd V, Statesville, N.C./Lane Mitchell, Stephenville, Texas and Joshua Torres, Stephenville, Texas/Jonathan Torres, Stephenville, Texas 5.6 each; 8. (tie) Jason Stewart, Pendleton, Ore./BJ Campbell, Aguila, Ariz. and JC Yeahquo, Crescent, Okla./LJ Yeahquo, Crescent, Okla. 6.4 each.

Average on two head

1. Kaleb Driggers, Stephenville, Texas/Junior Nogueira, Lipan, Texas 10.1 seconds on 2 head; 2. Coleman Proctor, Pryor, Okla./Logan Medlin, Tatum, N.M. 10.3; 3. Joshua Torres, Stephenville, Texas/Jonathan Torres, Stephenville, Texas 11.0; 4. Dustin Egusquiza, Mineral Wells, Texas/Travis Graves, Jay, Okla. 11.3; 5. (tie) Levi Simpson, Ponoka, Alb./Ryan Motes, Weatherford, Texas and Rhen Richard, Roosevelt, Utah/Jeremy Buhler, Roosevelt, Utah 11.5 each; 7. JC Yeahquo, Crescent, Okla./LJ Yeahquo, Crescehnt, Okla. 12.4; 8. Jason Stewart, Pendleton, Ore./BJ Campbell, Salome, Ariz. 12.8.

Barrel racing champion: Katie Pascoe, Morro Bay, Calif.

1. Katie Pascoe, Morro Bay, Calif. 17.42 seconds; 2. Tristan Parrish, Yakima, Wash. 17.55; 3. Abby Sutfin, Homedale, Idaho 17.57; 4. Leia Pluemer, Bosque Farms, N.M. 17.58; 5. Shelley Morgan, Eustace, Texas 17.62; 6. Rainy Robinson, Caldwell, Idaho 17.63; 7. Lexie Goss, Redmond, Ore. 17.64; 8. Steely Steiner, Weatherford, Texas 17.65; 9. (tie) Emily Beisel, Weatherford, Okla. and Stephanie Fryar, Waco, Texas 17.68; 11. Nellie Miller, Cottonwood, Calif. 17.71; 12. Sissy Winn, Chapman Ranch, Texas 17.73; 13. Megan Champion, Ukiah, Calif. 17.79; 14. Timber Allenbrand, Paola, Kan. 17.80; 15. Mackenzie Huggler, Roy, Wash. 17.83.

Download full Press Release here

Back to
Top
Tickets & Deals